22 Február 2017

Alfa Romeo Stelvio

 

Prvé SUV talianskej značky počas jej viac ako storočnej histórie

 

Predstavuje sa prvé SUV Alfy Romeo, ktoré poskytuje vzrušujúce jazdné vlastnosti, vynikajúci výkon a športový štýl. Vôbec po prvýkrát v celej viac ako storočnej histórii sa tieto osobité vlastnosti spojili v novom športovo úžitkovom vozidle, čiže SUV. Jeho meno znie Alfa Romeo Stelvio a kladie si za cieľ prepísať pravidlá v segmente prémiových stredne veľkých SUV.

Dnes Alfa Romeo predstavuje verejnosti tri nové verzie - Stelvio, Stelvio Super a Stelvio Business -, ktoré sú pripravené ohromiť rad nadšencov. Mnohí z nich už mohli vlastnosti Stelvia oceniť u verzie First Edition, ktorá sa v regióne EMEA predstavila pred niekoľkými málo týždňami, a tiež u verzie Quadrifoglio, ktorá mala svetovú premiéru na autosalóne v Los Angeles v novembri 2016.

 

Vzrušujúce jazdné vlastnosti

Samotné meno vozu prezrádza, že tento model poskytne skutočne vzrušujúci zážitok z jazdy a bude vynikať pohodlím a všestrannosťou typickými pre túto kategóriu. Stelvio je najvyšším horským priesmykom v Taliansku a cesta 38, ktorá ho pretína ponúka na 20 kilometroch cez 75 ostrých zákrut, čo jej vyslúžilo doslova kultové postavenie. Aby ste si takú cestu mohli náležite užiť, spolu so svojimi priateľmi alebo rodinou, potrebujete skutočne schopné SUV ponúkajúce bezkonkurenčnú kombináciu potešenia z jazdy, talianskeho štýlu a všestrannosti. A presne to nová Alfa Romeo Stelvio ponúka.

V duchu tradícií Alfy Romeo prináša nové SUV dokonalé jazdné vlastnosti a ovládateľnosť, ktoré sú hodné skutočného športového vozidla, čo potvrdzujú aj vyvážené rozloženie hmotnosti, najpriamejšie riadenie v segmente a vysoko moderné zavesenie kolies s exkluzívnou technológiou AlfaLinkTM. Nehovoriac o bohatom využití ultraľahkých, vysoko moderných materiálov vrátane uhlíkového kompozitu pre hnací hriadeľ a hliníka pre motor, zavesenie kolies, kapotu, blatníky, dvere a veko batožinového priestoru. Pre dosiahnutie ultimatívnych jazdných vlastnosti ponúka SUV Stelvio trvalý pohon všetkých kolies Alfa Romeo Q4 a môže byť vybavené mechanickým samozverným diferenciálom zadnej nápravy. Okrem výkonu a ovládateľnosti sa vozidlo vyznačuje dostatkom priestoru pre cestujúcich, ktorí si tak môžu užiť potešenie z cestovania bez ohľadu na cieľovú destináciu.

 

100 % športový dizajn Alfa Romeo

Proporcie Stelvia s dĺžkou 468 cm, výškou 167 cm a šírkou 216 cm vyjadrujú silu, dynamiku a kompaktnosť. Vonkajší vzhľad charakterizuje atraktívna línia, ktorá je dokonalým spojením tradície, dizajnu a výkonu, a je v súlade s históriou značky, ktorej počiatky sa datujú viac ako jedno storočie späť. Dosiahnutie tejto kombinácie, teraz aj v minulosti, vyžadovalo prepojenie troch hlavných ingrediencií dizajnu Alfa Romeo: proporcií, jednoduchosti a špičkovej kvality plôch. Rovnaké ingrediencie sa podieľali aj na vzniku Giulie, nového meradla a modelu, ktorý predznamenáva budúcnosť značky Alfa Romeo. V prípade Stelvia boli prepracované tak, aby sa prispôsobili úplne odlišnému objemu športovo úžitkového vozidla. Pre zvýraznenie jeho nádherných línií a tvarov môžu zákazníci voliť z 13 farieb karosérie a 13 rôznych typov liatych kolies, ktoré zvýrazňujú elegantnú siluetu vozidla.

Rovnaká elegantná športovosť dýcha aj z interiéru, ktorý je jednoduchý, štýlový a šitý na mieru, a vyznačuje sa vysoko starostlivým dielenským spracovaním a prvotriednymi materiálmi: kožou vrátane zrnitej, pravého dreva a textílií, ktoré boli zvolené pre svoj vizuálny a hmatový dopad a vyjadrenie ľudského umu. V centre pozornosti je vodič, čo podtrhuje diagonálny stredový tunel, mierne zvlnený prístrojový panel a malý, priamy a kožou čalúnený volant, ktorý sa prispôsobí akémukoľvek štýlu jazdy. Panel s kontrolnými ukazovateľmi obsahuje farebný TFT displej (3,5 alebo 7"), ktorý veľmi jasne a zreteľne zobrazuje informácie o jazde a vozidle. Displej môže vodič ovládať pomocou dvoch otočných ovládačov. Medzi neobyčajné ovládacie prvky patria volič jazdnej dynamiky Alfa DNA alebo ovládač systému Alfa Connect. V závislosti na verzii môže systém Alfa Connect obsahovať 6,5 alebo 8,8palcovú obrazovku s vysokým rozlíšením, ktorá zahŕňa aj funkciu 3D navigácie. Tento systém na vrchole infotelematických zariadení bol vyvinutý v spolupráci s firmou Magneti Marelli.

 

Inovatívna konštrukcia pre nedostižnú bezpečnosť

Alfa Romeo Stelvio využíva rad dômyselných bezpečnostných systémov, ktoré sú štandardom alebo voliteľné v závislosti na danej verzii. Medzi tie kľúčové patrí integrovaný brzdový systém IBS, inovatívny elektromechanický systém, ktorý kombinuje elektronickú kontrolu stability s tradičnými brzdami s posilňovačom a vďaka tomu poskytuje okamžitú reakciu bŕzd a tým aj rekordne krátku brzdnú dráhu. Patrí medzi nich aj systém varovania pred čelným nárazom a autonómne núdzové brzdenie s detekciou chodcov, ktorý varuje vodiča pred potenciálnou kolíziou a potom aktivuje brzdy, a tiež sledovanie jazdných pruhov, ktoré vodiča upozorní na prekročenie hranice daného jazdného pruhu. Súčasťou výbavy je aj monitoring mŕtveho uhla BSM s detekciou kríženia dráhy za vozidlom pre nepretržité sledovanie mŕtvych uhlov po stranách vozidla a varovanie vodiča o hroziacom nebezpečenstve. V neposlednom rade je tu adaptívny tempomat, ktorý automaticky prispôsobuje rýchlosť vozidla dopravným podmienkam.

 

Vynikajúci výkon

Okrem osobitého štýlu a vynikajúcich jazdných vlastností sa Alfa Romeo Stelvio vyznačuje aj dvojicou vysoko výkonných motorov - zážihovým preplňovaným agregátom 2.0 s výkonom 280 k a dieselovým preplňovaným motorom 2.2 s výkonom 210 k, ktoré zvýrazňujú športovú osobitosť tohto SUV a zaručujú jedinečné potešenie z jazdy aj tým najskúsenejším vodičom, zvlášť v zmiešaných podmienkach. Tieto motory kombinované s automatickou osemstupňovou prevodovkou, trvalým pohonom všetkých kolies Q4 a hnacím hriadeľom z uhlíkového kompozitu tvoria novú generáciu celohliníkových štvorvalcov. Inovatívne a spoľahlivé motory Stelvia sú vrcholom motorárskeho umenia skupiny FCA a sú vyrábané priamo v Taliansku, a to v továrňach Termoli (zážihový) a Pratola Serra (dieselový) v priestoroch vyhradených pre produkciu motorov Alfa Romeo. Pri ich výrobe sa pritom uplatňujú najmodernejšie výrobné procesy a metódy, ktoré ich tak radia na vrchol triedy v zmysle výkonu aj spotreby paliva. Jeden fakt hovorí za všetky: Stelvio so zážihovým preplňovaným motorom s výkonom 280 k je najlepším agregátom v triede v zmysle zrýchlenia. Z 0 na 100 km/h sa rozbehne za 5,7 sekundy.

Rad doplnia úplne nové motory vrátane zážihového preplňovaného 2.0 s výkonom 200 k a dieselového preplňovaného 2.2 s výkonom 180, oba s automatickou osemstupňovou prevodovkou a pohonom všetkých kolies Q4. Motor 2.2 s výkonom 180 k bude k dispozícii rovnako s pohonom zadných kolies.

 

Palubný komfort a pohodlie pre vodiča a cestujúcich

Alfa Romeo Stelvio prináša do sveta prémiových stredne veľkých SUV tajomstvo talianskej pohostinnosti. Jeho interiér je doslova exkluzívny, vkusný a elegantný. Ponúka dostatok priestoru všetkým cestujúcim, ktorí si tak môžu vychutnať potešenie z cestovania. To však nie je všetko. Model poskytuje vodičovi pocit úplnej kontroly a ovládnutie vozovky, a to vďaka novému voliču jazdnej dynamiky Alfa DNA a tiež vyššej jazdnej pozícii, ktorá ale v žiadnom prípade neznižuje radosť z jazdy očakávanú u športového vozidla značky Alfa Romeo. Na vysokej úrovni pohodlia sa podieľa aj dvojzónová klimatizácia, dômyselný infotelematický systém Alfa Connect a špičkový audio systém s 8, 10 alebo 14 reproduktormi (v prípade audio systému Harman Kardon) v závislosti na verzii. A zmienku zaslúži aj batožinový priestor s objemom 525 litrov, ktorý je v súlade s najlepšími konkurentmi a ponúka elektricky ovládané výklopné dvere, ktoré je možné nastaviť do ôsmich rôznych úrovní otvorenia, a to priamo voličom Rotary Pad. SUV Stelvio je šité na mieru a posádke poskytuje maximálny komfort.  

 

Kompletný rad pre naplnenie všetkých potrieb, od jednotlivcov po flotily

V závislosti na trhu zahŕňa rad tri verzie (Stelvio, Super a Business). V čase uvedenia na trh bude možné voliť z 13 odtieňov karosérie a 13 rôznych typov zliatinových kolies (od 17 do 20 palcov). Už základná verzia Stelvio sa môže pochváliť pozoruhodnou výbavou zahŕňajúcou 17palcové zliatinové kolesá, 6,5palcový infotelematický systém Alfa Connect, volič Rotary Pad, audio systém s 8 reproduktormi, čierne textilné sedadlá (vpredu posuvné, polohovateľné a výškovo nastaviteľné), integrovaný brzdový systém IBS, sledovanie jazdných pruhov LDW a varovanie pred čelným nárazom FCW s autonómnym núdzovým brzdením AEB a detekciou chodcov. Výbavu tejto verzie dopĺňajú parkovacie senzory, tempomat, elektricky ovládané zadné výklopné dvere a senzor dažďa a stmievania.

Verzia Super je ešte bohatšia a pochváliť sa môže exkluzívnym interiérom aj prvkami exteriéru: 18palcovými zliatinovými kolesami, sedadlami v kombinácii kože Techno a textílie v troch farbách (čierna, čierno-hnedá a čierno-červená), tromi prevedeniami prístrojového panela (čierna, čierno-hnedá a čierno-červená) a obložením dverí a oceľovými prahovými lištami. Verziu Stelvio Super je možné objednať s voliteľným paketom Luxury zahŕňajúcim zrnité kožené sedadlá (čierna, hnedá, červená alebo béžová) s elektrickým nastavením a vyhrievaním, ako aj vložky z pravého dreva, a balíkom Sport, ktorý je charakteristický vyhrievaným športovým volantom so špecifickým úchopom a koženým čalúnením, koženými športovými sedadlami inšpirovanými pretekaním v čiernej, červenej alebo hnedej koži s elektrickým nastavením a vyhrievaním, hliníkovými vložkami a oceľovými pedálmi.

So silným zameraním na fotily, spoločnosti a profesionálov bola vyvinutá špecifická verzia Stelvio Business. K dispozícii je iba s dieselovým motorom, infotelematikou 6.5" Alfa Connect 2D Nav, 35wattovými bi-xenónovými svetlometmi s funkciou AFS a elektricky sklopnými zrkadlami. Inými slovami, je to vozidlo so všetkým a pripravené potešiť všetkých motoristov, ktorí chcú používať Alfu Romeo pre prácu aj voľný čas.

 

Továreň Cassino pre novú generáciu modelov Alfa Romeo  

SUV Stelvio je vyrábané v továrni FCA v Cassine (Frosinnone), jednej z najfuturickejších tovární skupiny. Schádza z výrobnej linky vyhradenej modelom Alfa Romeo, akým je očarujúca Giulia s revolučným štýlom, športovým výkonom a technológiami, ktorá v roku 2015 začala novú éru značky. Dnes sa rovnaké ingrediencie vracajú na originálnom modeli Stelvio SUV. Továreň Cassino bola založená v roku 1972 v blízkosti historického benediktského opátstva a je vybavená prvotriednymi technológiami pre produkciu prémiových vozidiel a zameraných na ochranu zdravia a životného prostredia.

 

najnovšie videá

rozšírené vyhľadávanie

Vyhladávanie...

Od
Pre
Vyhladávanie

Súvisiace obrázky


Príložit súbor